Primjeri uspješne provedbe kružnoga gospodarstva u tvrtkama Krapinsko-zagorske županije

31.05.2022: Danas se roba na globalnoj razini brzo konzumira i još brže baca što dovodi do pretjeranog korištenja prirodnih resursa i onečišćenja okoliša. Konceptom kružnoga gospodarstva nastoji se smanjiti otpad već kod dizajniranja proizvoda, a potom i njegovom ponovnom uporabom.

Na okruglom stolu "Primjeri uspješne provedbe kružnoga gospodarstva u tvrtkama Krapinsko-zagorske županije“ u organizaciji Hrvatske gospodarske komore, održanom 16. svibnja 2022., istaknuto je kako je u Hrvatskoj učinkoviti sustav gospodarenja otpadom tek u povojima, iako već postoji zakonski okvir.  No, u Krapinsko-zagorskoj županiji već postoje tvrtke koje uspješno provode koncept kružne ekonomije i upravo su one predstavljene na okruglom stolu kao primjeri dobre prakse: Vetropack Straža, Regeneracija, Valoviti papir Dunapack i Stražaplastika.

S jedne strane, hrvatska komunalna poduzeća ne znaju kamo s otpadom, dok s druge strane imamo industriju koja u skladu s trendovima održivosti želi preuzeti kvalitetno sortiran otpad na daljnje korištenje, ali ga ne može dobiti u dovoljnoj mjeri. "Tvrtke pokazuju da se mogu i žele koristiti reciklatom i da su spremne za daljnja ulaganja. Treba im veća raspoloživa količina otpada koji je kvalitetno sortiran", rekla je direktorica Sektora za industriju i održivi razvoj HGK Marija Šćulac Domac, koja je i istaknula prijedlog HGK da se kreira nacionalni Akcijski plan za kružno gospodarstvo.

Na okruglom stolu sudjelovao je i predsjednik Uprave Vetropack Straže Tihomir Premužak koji je komentirao da je još preveliki dio stakla izvan sustav prikupljanja i da mu nije jasno zašto onaj tko ne odlaže otpad kako treba ne bi platio kaznu. "Naša je tvornica kapacitetom četiri puta premašila količinu stakla na hrvatskom tržištu. Dakle, sve otpadno staklo možemo mi preuzeti", dodao je Premužak.